HTML

Akkezdet Phiai Biógráfia

2008.05.15. 13:46 :: riChie

AKKEZDET PHIAI

Tagok: Újonc, Saiid
Zenék: Saiid (Wacuum Airs/Streetnoyz Ent.)
Fari (Streetnoyz Ent.)
DJ: Frequent




Újonc és Saiid 1996 végén kezdték a közös munkát HTA (Higher Tone Alliance) néven, kezdetben csak zenék készültek, majd nagyjából egy fél év után kezdték el írni az elsõ szövegeket -angolul. Az ezt követõ két évben egyre több alap és szöveg született, majd külsõ behatásokra és belsõ indíttatásból egyaránt, a magyar nyelvet választották. Ehhez magyar névre is szükség volt, így alakult át a HTA-ból a formáció Akkezdet Phiai-vá 1999 közepén. Ekkor készültek olyan demó trekkek, mint a késõbb hivatalosan is megjelent albumon található Phasskivan, Tartsdmegatávot, Újítanék, és olyanok is, amik demó verzióban járják körbe azóta is az országot, például a Spangli Rabja, vagy az Ittvakeringyé. Nagyjából ezzel egyidõben alakult meg a Saiid-ot és Farit, mint zenei producereket tömörítõ Streetnoyz Entertainment, melynek elsõ kézzel fogható munkái 2005-ben látnak napvilágot.
A demó hanganyag Györemix! jóvoltából sokat pörgött az akkoriban nagy népszerúségnek örvendõ Rocksteady Beats hiphop músorban az EstFM rádión, majd kézrõl kézre terjedt tovább mindenféle változatban egyre messzebb a fõvárostól. Akkezdet zenéi széles körben elterjedtek (az underground szcénán belül) és egyre több lett a fellépés. A kis klubok mellett olyan nagyszabású rendezvényeken is színpadra kerültek, mint a 2001-es Rza show(Wu Tang) a Pecsában, a Sportsziget, a Pepsi Sziget 2003-ban és 2004-ben, vagy a 2003-as DMC Championship, ahol a De La Soul-nak nyitottak 4000 ember elõtt.


A fellépések által egyre jobban terjedt Akkezdet híre, így alakult, hogy a csapat felkérést kapott filmzene komponálására az '1 Hét' címú múhöz, ami a 2004-es amatõr szemlén került vetítésre, és a film elvitte a zsúri különdíját, és a legjobb filmzenéért járó díjat is. A film egyik rendezõje Császi Ádám, akinek új filmjében, az Undorground-ban Saiid is feltunik majd egy rövid jelenet erejéig.


A demó sikerességének köszönhetõen elérkezett az ideje egy igazi stúdió albumnak, ami nagyjából fedi is a demón található számok többségét. Ennek kapcsán került Akkezdet kapcsolatba a WacuumAirs labellel és Bobakrommal
Nagyjából fél év munka eredménye a 2004. Április 10-én debütáló lemez: Akkezdet. A majdnem 80 percnyi hanganyagot tartalmazó LP szerzõi kiadásban jelent meg az elsõ független magyar hiphop label, a Wacuum Airs gondozásában, és legjobb tudásunk szerint az els? teljes szövegkönyves magyar hiphop lemez. Az albumon a zenéket egy kivételével Saiid készítette (A Van Gond c. trekk a Streetnoyz gondozásában készült). A mastering Bobakrome keze munkája, a borító design-t A Digital Reality készítette, a szövegkönyvet pedig moto. Akkezdet címü LP számos magazinban és internet oldalon kiemelten jó kritikát kapott, így a Akkezdet Phiaival együtt a WacuumAirs is nagyobb teret kapott a hazai zenei téren.






LEMEZKRITIKÁK



EstHU

Akkezdet Phiai: Akkezdet
(Wacuum Airs)
Az elsõ magyar független hiphop label, vagyis a Wacuum Airs tudhatja magáénak Magyarország legígéretesebb rapcsapatát, Akkezdet Phiait. Saiid és Újonc duója új utakat mutat a magyar nyelvû hiphop-szövegelésben: ez a street speech amellett, hogy hiteles, még intelligens is, sõt komoly verbális tehetséget, és kísérletezõ kedvet jelez. Kedvencük Parti Nagy Lajos, meg Talib Kweli, jó páros, mindkettõ.
Rendesen egy ilyen debütlemezt kiadó független lemezcég a lokális szakma komoly elismerését zsebeli be. Az Akkezdet albumot már kézbe fogni kellemes, a sci-fi borító kidolgozottságára nem lehet panasz, elkötelezettséget sugall. Kihajtogatható, benne a szövegek, valahogy így kell ezt - és ezt lehet elmondani Bobakrome produceri és mastering munkájáról is, a lemez kimondottan jól szól. Az alapokat Saiid jegyzi, õ szintén jó munkát végzett, és ha a színvonal nem is egyenletes, azért összejöttek gyilkos tételek. A Van gond lassú, masszív elektronikus breakje árasztja a legsajátosabb hangulatot, de a legjellemzõbbek a kövér basszusok, kegyetlenül találó szemplerekkel. Mindjárt a nyitó Akkezdet…, de a Lé, vagy Az elvarázsolt dollár is terrorizálnak, a spangli-témát alaposan körüljáró 2 fél laza, bólogatós cucc, de a csúcs a klasszikus fos – himnusz-flash párosítást hozó Mivel játszol. És akkor nem ejtettünk szót az Oldalwizrõl, amelyben a refrén fúvósrészlete roppant disszonáns az alapdallamhoz képest, mégis – vagy épp ezért – üt. Egy bemutatkozó albumról ennyi kiemelhetõ motívum, több mint tisztességes.

A lemez hosszú, mondhatni tele van, 27 track, ebbõl nyolc skit, ezek viccesek, többségük a Gyûlölet címü francia filmbõl és a zenekar közremûködésével készült Egy hét címû magyar rövidfilmbõl származik, a sokadik hallgatásnál azonban már léptetni kell – ennyi bajunk legyen mindössze. Mivel igazi hiphop a stílus, természetesen a szkreccsekre nagy gondot kell fordítani, Saiid is húz, de a javát Q-Cee, a Vinyl Warriorz DMC-bajnoka hozza, kitûnõen. Élõben az alapok javát egy ideje már bakelitrõl tolja Saiid, profi, nincs mese
Nem használok szalvétát, ha poétát eszek – ez Újonc, a két Szöveges Professzor egyike, velláján a legújabbkori magyar literatúra veleje, Kovács András Ferenc meg Parti Nagy leginkább, ettõl ragacsos a száj. Bejön, hogy az atom sztorit proton-elektron helyett több szóra oszthatom / én csak elragozgatok, amíg te elrágózgatol / nem mondod, hogy csóró a szókészletem… Isten õrizz, hang fennakad, lehelet megszegik, amikor a Bret Easton Ellis-regényekbõl ismerõs yuppie-tematikát meg a Kálvin téri semmihaszna kóválygásokat, az alufóliába csavart eufória élvezetét tárgyalva a bv-intézetek szlengkészlete gyerekmondókákra, samponmárkákra, hazai sztárnevekre rímel, ölelkezve vagy bokorban, többnyire minimum nyolc soron keresztül. A szabad asszociáció képessége egy Freudot is zavarba hozna, talán épp emiatt panaszkodnak egyesek a mondanivaló és a koherencia hiányára. Íme a válasz: kéne már írni valami általánosat / valami elgondolkodtatóan ál-talányosat / mint ahogy általánosba’ / vált a lánymosdó állandó témává… Szerencsénkre a fiúk nem alkusznak: Akkezdet a maga nyelvjátékokra épülõ hasonlataival (kocc a pat-Kán, mint a Dzsingisz, miattam iszol te állat, mint a Junkies – közli Saiid, a másik Phiú) az egyik legviccesebb és legeredetibb magyar zenekar, elsõsorban azoknak, akiknek tele van a pöcsük az utcáról-jövök-és-megmondom-a-frankót típusú hiphop-közhelyekkel - no meg azoknak, akiknek hiányzik az IMMC.
9/10




Szorongas.com


Akkezdet Phiai: Akkezdet

Hogy lehetne más MC jobb, ha mind balfasz? hogy lehet, hogy abból lesz tüz, hogyha oltasz? Rendes hiphop magyar nyelven, Ittakkezdet! Saiid és Újonc odabasz, jó alaposan. A tények: Wacuum Airs produkció, Bobakrome stúdiómágia, legyen inkább produceri munkák és mastering, az alapok Saiidtól, scratch: Q-Cee – Vinyl Warriorz, DMC-bajnok.

A lemez 27 trackkel bír, jó 78 perc, intro meg nyolc skit, átkötés-hangjáték, ha úgy tetszik, Mathieu Kassovitz Gyülölet címü alapfilmjébõl a java, kicsit sok, de úgy tünik, kell egy rendes raplemezre, ez meg egy rendes lemez. A zenék mondjuk megfelelõek, a kifinomult fülek nem fogják high enden csócsálni a beateket, ahhoz kissé élesek, de hatalmas himnuszt vagy hármat is sikerült összetenni. Jó volna nem kettõs mércét használni a magyar zenékre – majd a szövegek miatt úgyis muszáj lesz… -, annyi biztos, hogy már a nyitó, Akkezdet címü tétel miatt okvetlen bólogatni kell, ez az inger még sokszor visszatér, egybõl a negyedik Lénél, szóval müködik a muzsika. Q-Cee és Saiid scratchei mennek, valaki, tán az elõbbi négyujjaz jól: szeretem, ha hiphop-lemezen van, aki ügyesen húz.

A Phiak szövegtechnikája kiváló, tetszésük szerint játszanak a sorokkal, nem ijednek meg a periódusoktól, rímes büntetésük maga alá gyüri a beateket, mer a líra sürü és veszélyes. ha idenézel, azt mondod: ezek nem viccelnek, de az egész rap-tenyészet benézett, de ilyet ezek még nem láttak, irány a szemészet – és ez így is van, nem kell összeráncolt homlokkal zordulni, sem fejet fogva feszengeni a dilettáns szóáradaton: üdítõen innovatív, szellemes és jócskán beleszarós, ugyanakkor okosan kidolgozott textussal van dolgunk. Gyakorlatilag nincsenek klasszikus sorok, folyamatos asszociációs forma-játékban csörgedez a mondanivaló, vagyis inkább hömpölyög, mert nem lehet átlépni a duzzadt szövegpatak fölött, nem érdemes.

A témák életközeliek, sok szó esik pénzrõl, csajokról, de a legtöbb a fürõl mint esszenciális tápanyagról, üzemanyagról; persze az egyéni integritás, az önértékelés verbális kifejezése és a kegyetlen oltás is vissza-visszatérnek, Újonc hosszú szakasza a Mivel játszolban egyszerûen zseniális, például. Olyan szófordulatra, amire felkapod a fejed, számolatlanul van példa, de nem ezek magukban adják az élményt, hanem az a posztmodernnek csúfolt módszer, ahogy az elemek összekapcsolódnak kereteket tágító, öntörvényü rendben: meta-, vagy ha így jobb, szuper-rap.

Kiemelkedõ produkció, nem vitás, a hiphop verbál-ágát ha nem is csak így - de így mindenképp érdemes müvelni. Az irodalom térvesztése tézis nem áll helyt, ha csak a bõrkötöttet vetjük össze a paperbackkel; végre van fricskázóan illiterális, mégis inspiráló és szórakoztató street speech a hazában, igazi irodalom a poszt-artban, húzogathatjuk a vonalakat, állítgathatjuk a kultur-vektorokat, a mém se döbbent, Akkezdet Phiai meg nyomják a klasszikus fost. És még nem hallottam õket élõben…



Flyerz Magazin


Akkezdet Phiai (Saiid és Újonc), a Wacuum Airs - vagyis Bobakrome producer-MC kollektívájának - veleje debütáló nagylemezzel jelentkezett. A korábbi letölthetõ témák meg az élõ mozdulások már sokat sejttettek az odafigyelõknek, de ez a korong túltesz a várakozásokon. Nem csak azért, mert igényesen néz ki, és több mint tûrhetõen szól, hanem a 78 percben elkövetett újító és elsöprõen szellemes szövegek miatt, melyek zömét minõségi hiphop zenekeretbe ágyazták, illetve ágyazta Sa?d, aki az alapokért (is) felel. Semmi gengszter-erõlködés, inkább valósághegyek, és mocskos szájú vers-zsenialitás, ami minden korábbi magyar rap-próbálkozót lemos, de alaposan (még a Ludditáknál is jobb). Kötelezõ darab, kettõfélbe megkapod, megdõlsz, és napi hétszer hallgatod, ha mondom.
Ötös



Raplife Magazin


'Ez itt Akkezdet Phia, hello szia!' Saiid és Újonc összeszedte magát és itt a régóta várt kezdet, ami olyan, mint a végzet. 27 Track, gyönyöruen elkészített igényes borítóba csomagolva, mely az összes az albumon szereplo dal szövegét tartalmazza.
Tavaly december helyett idén, április tizedikén sikerült kézbe vennem a kész anyagot. A már letisztult, újra felvett, mixelt, effektezett és -Dj Q-Cee által- felszkreccselt anyagot. Nem hiszem, hogy egy magára valamit is ad 'magyahiphopzenehallgató' számára ismeretlenül csengene Akkezdet neve. PH-val, nem F-el.
1 intro, 8 skit (részletek a 'Gyulölet c. francia filmbol), valamint a többi újrkaevert szám mellett 3 teljesen új dal is megtalálható. 1-1 szóló szám és a 6 perc katarzis, a 'Mivel Játszol'. Talán a legjobb hazai alkotás, elejétol a végéig. Érezheto rajta a ráfordított ido és energia. 'Beteg' zenékre 'beteg' szövegek.
Nem igazán lehet rajta kiemelni kedvencként egy alkotást sem, mert huszadik(!) hallgatásra is hoz új értelmezést a csavart rímek tömege, de nekem talán a 'Lé' az, ami most a legjobban bejön. Kötelezo beszerezni mindenkinek. MEGVÁSÁROLNI, NEM ÁTMÁSOLNI!
'Hiszen ezt nyomja Sun City és Paks is' Vigyázat! Csak züllött fejü gyerekkel hallgatható. 9/10
Gravy



Fontos Magazin

Akkezdet Phiai - Akkezdet (Wacuum Airs)

'Van kettoféle magyar álom/ egytol félek csak, hogy meddo népnek/ én hiába magyarázom/ mert ok félnek/ és nem vágják, ez a két történet/ amit most eléd tárok, megtörténhet bárkivel, mert megtö9rténhet/ csak egy szimpla forma/ aki nem szívja orrba/ esküszik csak a dzsóra/ és hogy pár nap múlva/ lenn a stúdióba'/ bele a mikrofonba/ a saját álmát mondja/ és már nincsen gondja./

Végre megjelent. És ez most komoly, valódi megkönnyebbülés. Nagyon régóta halljuk, mostmármindjártdetényleg. És csak nem. De ennek vége. Itt van és elsütöm: 'megérte várni, mert a fiúk (Újonc és Saiid) kitettek magukért a stúdióban, hogy a leheto legszínvonalasabb anyaggal rukkolhassanak elö'. Akár így is lehetett, mindegy.
Végre egy játékos hiphop, köze nincs a szexuálisan kielégületlen, önbizalom hiányos ordibálós raphez -ez nem rivalizálás, hanem rímelés, haver. Verbális szonyegbombázás. Zavarba ejto stílus. A képesség a nyelvet és az asszociációkat ily szabadon használni. Így aztán viccesebbnél viccesebb fordulatokkal magyarázzák el, mi is a bajuk. A mufaj követelményeit betartva megmondják a tutit, biszont végre nem ül rá az öncélú világmegváltós -mondom, szexuálisan frusztrált- fárasztó giccs. Egyszeruen csak magabiztos, ezért könnyed és ezért élvezheted. Az album tizedszerre is élmény, olyan, mint a Nagy Durranás, minden egyes lehetoség kihasználva, csak hogy üssön a poén.
Olyan eros a szöveg, hogy többen felróják a srácoknak, hogy túl nyers így a keverés, a szöveg kristálytiszta, értheto, ás valóban háttérbe szorítja a zenét, és hogy ez így lassú, meg éjszakai mekiben bólogatós. Emberek! Épp ez benne a jó. Minap hirtelen felindulásból azt mondtam: ez verselés ember, költészet, viszont tök jól zene szól mögötte. Na, azért ez még penge él, de nem sokkal, (egy angström). Szóval mindamellett, hogy nagyon vicces, még értjük is. Ebben az országban élünk mindannyian, ismerjük az üzletmenetet, semmi meglepo, de legalább tudjuk, hogy kettovel többen vagyunk, ez reményt ad -ennyi. Errol szól.
Az MTV szocializálódott alkotókról lévén szó, meglepoen kreatív a zene is. A Wacuum Airsnél felvett anyagon szerencsére érezni a stúdióvezeto Bobakrome meglehetosen absztrakt elképzelését a világ dolgairól. Nem az év alapjait halljuk, de a stílus megvan, szeretheto az egész.
A héten aztén volt még egy romantikus pillanatom, akkor meg azt találtam mondani, hogy megszületett a magyar hiphop. Ezzel sokakat bántottam volna meg, magam sem gondolom így, csak egy pillanatra elfogódtam, de annyi biztos, hogy mérföldkorol van szó, a lecke fel van adva mindenkinek, aki egy ilyen lemez után mikrofont akar a kezébe venni. Így is lehet ugyanis.
Szóval az egész basz -úgy anblokk. Minden egér!
420







Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://richiee.blog.hu/api/trackback/id/tr34470752

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása